ODPOVĚDNOST VLASTNÍKA KOMUNIKACE ZA ZRANĚNÍ CHODCE

Zima sebou přináší mnohá rizika nejen pro motoristy, ale také pro běžné chodce. Nejčastěji k úrazům dochází na zamrzlých chodnících. Pojišťovny každou zimu řeší zlomené končetiny, podvrtnuté kotníky i úrazy hlavy. Kdo vlastně zodpovídá za stav chodníků během zimních měsíců?

Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů (dále „zák. o komunikacích“)  stanoví, že: „Vlastník místní komunikace nebo chodníku je povinen nahradit škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti chodníku, místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit.“ Takovým vlastníkem bude tedy většinou obec.

Zákon navíc klade požadavky také na samotného chodce, který by měl možné následky předvídat a svůj pohyb přizpůsobit stavu chodníku, povětrnostní situaci a jejím možným důsledkům. „Prokazování nároku na náhradu újmy tak není vůbec jednoduché. Zpravidla je vhodné mít fotodokumentaci pozemní komunikace, svědecké výpovědi nebo lékařskou zprávu.

Z praxe je třeba dodat, že pokud vlastník komunikace nárok neuzná, nezbude zraněnému než se obrátit na soud a kompenzaci vymáhat soudně. Přitom nese riziko hrazení nákladů soudního sporu, jehož výsledek nelze s určitostí předjímat

Mnohdy je tak jednodušší získat finanční plnění z úrazového pojištění či připojištění. Fakt, zda byl na druhé straně silnice o něco schůdnější chodník nebo to, že jste šli v polobotkách či lodičkách, pojišťovna neřeší.