Pokud novela stavebního zákona projde v současné podobě, umožní lidem stavět rodinné domy svépomocí bez ohledu na velikost zastavěné plochy. Pro takový dům navíc nebude potřeba stavební povolení, ale bude stačit jednodušší ohlášení. Maximální počet čtyř podlaží zůstane i nadále stejný, pro domy s pěti patry bude potřeba stavební firma i po novele. Novela stavebního zákona prošla v dubnu Poslaneckou sněmovnou a nyní jde k posouzení do Senátu. Pokud jí schválí, dostane ji k podpisu prezident. Předpokládaná účinnost novely se odhaduje od začátku roku 2018.